Робимо політику якісною, політиків - професійними!

Аналіз передвиборних програм висуванців партій: особливості та тенденції

02.07.2019

25 червня 2019 року завершилася реєстрація кандидатів, зареєстрованих для участі у позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року. У п'яти одномандатних виборчих округах в межах Волинської області Центральна виборча комісія зареєструвала 26 кандидатів-мажоритарників, висунутих дев'ятьма політичними партіями. Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу проаналізував передвиборні програми усіх кандидатів - висуванців партій та визначила особливості їх передвиборних програм.

Загалом, в межах одномандатного виборчого округу №19 для участі у виборах зареєстровано лише трьох кандидатів, висунутих політичними партіями, в ОВО №20 - п'ять кандидатів, в ОВО №21-23 - по шість. Зокрема, у всіх без виключення округах своїх кандидатів висували політичні партії «Європейська Солідарність», «Опозиційна платформа - За життя» та «Слуга народу»; у чотирьох виборчих округах - Всеукраїнське об'єднання «Свобода» (за виключенням ОВО №19); у виборчих округах №20 та №21 - Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»; у виборчих округах №21 та №23 - «Разом сила»; у виборчому окрузі №22 - «Громадянська позиція» та «Народний Рух України», а у виборчому окрузі №23 - «Рідне місто».

Кожна передвиборна програма кандидатів, висунутих політичними партіями, аналізувалася за 7 критеріями. Зокрема, аналізуючи програми, аналітики ЦПАВК намагалися знайти відповідь на питання: 

1) Чи передвиборні програми кандидатів, висунутих однією політичною партією, містять однакові програмні положення? 

2) Чи передвиборна програма має назву? 

3) Чи передвиборна програма містить гасло? 

4) Чи означено основну мету/ основне завдання кандидата в разі обрання?

5) Які три перші тези передвиборних програм кандидатів - висуванців політичної партії? 

6) Чи передвиборна програма кандидатів-мажоритарників має прив'язку до округу або хоча б до регіону (Волинської області)? 

7) Яка позиція кандидатів партії щодо Криму, ситуації в Донецькій і Луганській областях, щодо зовнішньополітичного курсу України?

В результаті аналізу передвиборних програм відповідних учасників виборчого процесу було виявлено деякі особливості. По-перше, не усі кандидати від однієї політичної сили, яка їх висувала для участі у виборах, декларують однакові положення у своїх передвиборних програмах. По-друге, частина кандидатів - висуванців політичних партій - хоч і беруть участь у виборах в одномандатних виборчих округах, втім, не акцентують увагу на проблемах округу, а зосереджуються на загальнодержавних питаннях. Разом з тим, далеко не всі кандидати-мажоритарники, програми яких аналізувались, окреслюють у своїй передвиборній програмі чітку мету з якою вони йдуть до парламенту. 

Детальніший аналіз передвиборних програм кандидатів, якиі беруть участь у виборах в межах п'яти округів на Волині, аналітики Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу окреслили в розрізі політичних партій - суб'єктів висування.

Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»

Політична партія Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» висунула лише двох кандидаті в одномандатних виборчих округах №20 та №21 в межах Волинської області. Ними стали генеральний директор ТДВ «Юридична компанія «Ліга Права» Андрій Козюрата адвокат Богдан Сінчуквідповідно.

1) Чи передвиборні програми кандидатів, висунутих партією ВО «Батьківщина», містять однакові програмні положення? 

Кандидат у нардепи Богдан Сінчук у своїй програмі виокремив три блоки завдань: «Економічний», «Соціальний», «Правовий», натомість його колега по партії, яка висувала кандидатів, Андрій Козюра виокремив чотири основних блоки: «Аграрний», «Економічний», «Соціальний», «Мир в Україні». Оскільки співпадають у програмах лише два блоки, то аналітики порівняли лише два.

Отож, Богдан Сінчук у економічному блоці наголошує на необхідності зниження тарифів, енергозбереження, створення механізму переробки твердих побутових відходів, розширення прав ОТГ у питанні управління бюджетом, землею, надрами. У свою чергу, Андрій Козюра говорить про створення нових робочих місць, транспортне сполучення на рівні районів і сіл, енергозбереження, захист волинських лісів від вирубки, а також піднімає екологічне питання.

Щодо соціального блоку, то тут Богдан Сінчук зазначає про необхідність співвіднести соціальні стандарти з ринковими цінами, запровадження електронного урядування в селах і доступних кредитів для молоді, підтримку молодіжних рад в ОТГ. Водночас, Андрій Козюра наголошує на необхідності збільшення зарплат і допомоги при народженні дітей, зменшення пенсійного віку, гідного медичного обслуговування, зменшення ціни на газ удвічі, розбудови місцевої інфраструктури, підтримки воїнів та їх сімей.

2) Чи передвиборна програма кандидатів має назву? 

Передвиборна програма політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» має назву «Новий Курс України». Цієї назви на початку програми не зазначають у своїх програмах кандидати Андрій Козюра та Богдан Сінчук. Разом з тим, у самому тексті передвиборної програми одного з кандидатів - Богдана Сінчука - є слова «новий парламент мають сформувати нові обличчя з проєвропейським баченням розвитку країни, новим досвідом і новим курсом», а також наприкінці міститься теза «Настав час - Нового курсу України!». 

 3) Чи передвиборні програми містять гасло? 

Передвиборна програма кандидата Андрія Козюри завершується гаслом «З вірою в Бога та Україну! Разом ми переможемо!». Разом з тим передвиборна програма Богдана Сінчука розпочинається гаслом «Не буду бавитись у політичні ігри - відстоюватиму закон та справедливість!» і завершується - «Зважено! Справедливо! Відповідально!». 

4) Чи означено основну мету/ основне завдання кандидата в разі обрання?

У передвиборній програмі Богдана Сінчука чіткої мети не означено, натомість, декларуються основні пріоритети, над якими він планує працювати у разі обрання - економічний, соціальний, правовий. Натомість, передвиборна програма Андрія Козюри має чітке означення мети кандидата - робота на благо волинян, ефективна законотворча діяльність, спрямована на захист національних інтересів України та мешканців округу.

 5) Які три перші тези передвиборних програм кандидатів - висуванців політичної партії? 

Богдан Сінчук у своїй передвиборній програмі першочергово висловлює тези: про бажання захищати права та інтереси простих людей; «як працює правоохоронна система я знаю не з чужих слів, а з власного досвіду»;вирішення більшості проблем потребують комплексного та планового підходу.

Щодо Андрія Козюри, то його перші тези у програмі про таке: моє завдання - робота на благо волинян; покращення життя простих українців не відбулось; у парламенті, за депутатською недоторканістю, ховаються олігархи та мажоритарники-пристосуванці, які працюють лише для власного збагачення.

6) Чи передвиборна програма кандидатів-мажоритарників має прив'язку до округу або хоча б до регіону (Волинської області)? 

Програма кандидата Богдана Сінчука є досить абстрактною і носить загальнодержавний характер. Прив'язки до округу №21, де він бере участь у виборах, немає, хоч номер округу і згадується в програмі. У кандидата Андрія Козюри прив'язка до округу і регіону є у передвиборній програмі.

7) Яка позиція кандидатів партії щодо Криму, ситуації в Донецькій і Луганській областях, щодо зовнішньополітичного курсу України?

Передвиборна програма кандидата Богдана Сінчука не містить жодної тези про зовнішньополітичний курс України, про Крим, окуповані Донбас і Луганщину. Натомість, у програмі Андрія Козюри є цілий блок, присвячений цій темі. Зокрема, у ньому йдеться, що: досягати миру потрібно дипломатичним шляхом; українська армія повинна відповідати стандартам НАТО; потрібно здійснити деокупацію та реінтеграцію Криму і Донбасу.

Варто також зауважити, що в передвиборних програмах обох кандидатів містяться також невеличкі блоки про зобов'язання перед виборцями. Зокрема, Богдан Сінчук зобов'язується: постійно спілкуватися з виборцями і проводити прийоми громадян; працювати над вирішенням конкретних проблем своїх виборців; відстоювати інтереси округу; підтримати скасування депутатської недоторканності; голосувати лише особисто; домогтися прийняття Закону, який передбачає кримінальну відповідальність за «кнопкодавство».

Разом з тим, у Андрія Козюри передвиборна програма передбачає три чіткі зобов'язання: вірно і чесно служитиму людям; голосуватиму завжди особисто і лише в інтересах людей; звітуватиму перед громадою кожного села за свою діяльність.

Всеукраїнське об'єднання «Свобода»

По одному кандидату - висуванцю політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Свобода» - зареєстровано в одномандатних виборчих округах №20-23 в межах Волинської області. Зокрема, для участі у виборах зареєстровано: в ОВО №20 - директора «Фабрики солодощів» Юрія Цейка; в ОВО № 21 - начальника управління гуманітарної сфери виконавчого комітету Люблинецької селищної ради Юрія Поліщука; в ОВО №22 - депутата Луцької міської ради Миколу Федіка; в ОВО №23 - першого заступника голови Волинської обласної ради Олександра Пирожика.

1) Чи передвиборні програми кандидатів, висунутих однією політичною партією, містять однакові програмні положення? 

Передвиборні програми усіх кандидатів від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Свобода» є ідентичними. По суті, це є одна і та ж сама програма, підписана різними кандидатами. Вона містить чотири блоки та тридцять питань. Серед блоків виділяються такі: «Захистимо Україну від реваншу», «Усунемо олігархів від впливу на економіку», «Здобудемо гідне майбутнє» і «За мир на СВОїй, БОгом ДАній землі!».

Загалом, у передвиборній програмі містяться тези про: українізацію, декомунізацію, люстрацію, скасування недоторканності президента, нардепів і суддів, позбавлення депутатського мандату за «кнопкодавство», мовне законодавство, захист природних ресурсів, знищення корупції, розвиток економіки, реформування збройних сил тощо.

2) Чи передвиборна програма має назву? 

Передвиборна програма кандидатів від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Свобода» не має назви.

3) Чи передвиборна програма містить гасло? 

На початку передвиборної програми кандидатів від ВО «Свобода» міститься гасло «Україна - понад усе!».

4) Чи означено основну мету/ основне завдання кандидата в разі обрання?

Чіткої мети у передвиборних програмах кандидатів, у разі їх обрання народними депутатами, не означено.

5) Які три перші тези передвиборних програм кандидатів - висуванців політичної партії? 

У передвиборній програмі кандидатів від партії ВО «Свобода» означено три перші тези про: захист України від реваншу; захист здобутків Революції Гідності; здійснення реальної люстрації - докорінного очищення влади. 

6) Чи передвиборна програма кандидатів-мажоритарників має прив'язку до округу або хоча б до регіону (Волинської області)? 

Передвиборна програма усіх кандидатів від політичної партії ВО «Свобода» має загальнодержавний характер і не має прив'язки ні до округів, ні до Волинської області.

7) Яка позиція кандидатів партії щодо Криму, ситуації в Донецькій і Луганській областях, щодо зовнішньополітичного курсу України?

У передвиборній програмі кандидатів - висуванців політичної партії ВО «Свобода» - міститься цілий блок, присвячений темам Криму, Донбасу та зовнішньополітичного курсу України. Зокрема, у програмі йдеться про те, що стратегічним курсом держави має стати європейський україноцентризм; Україна негайно має вступити до ЄС і НАТО, а також розірвати дипломатичні відносини з РФ; Мінські угоди та Нормандський формат мають бути замінені на Будапештський формат за участі США і Великої Британії.

«Громадянська позиція»

Політична партія «Громадянська позиція» висунула лише одного кандидата в одномандатному виборчому окрузі №22. Ним став керівник територіального підрозділу ГО «Громадський рух «Народний контроль» Павло Данильчук.

1) Чи передвиборні програми кандидатів, висунутих однією політичною партією, містять однакові програмні положення? 

Оскільки політична партія «Громадянська позиція» висунула лише одного кандидата-мажоритарника в межах Волинської області, немає можливості порівняти програмні положення з іншими кандидатами. Загалом, передвиборна програма Павла Данильчука складається з двох компонентів: загальнодержавного (проблеми України вцілому) та регіонального (проблеми округу). 

У програмі кандидата наголошується на таких основинх аспектах: необхідність встановлення миру на всій території України, курс на ЄС і НАТО, викорінення корупції, розвиток економіки, розвиток української культури та мови, соціальне забезпечення, кадрова політика, реформа децентралізації, підтримка місцевих товаровиробників, екологія, національно-патріотичне виховання, допомога військовим.

2) Чи передвиборна програма має назву? 

Передвиборна програма кандидата Павла Данильчука назви не містить.

3) Чи передвиборна програма містить гасло? 

У передвиборній програмі Павла Данильчука немає гасла. Натомість, у програмі зазначено три принципи: компетентність, чесність, патріотизм.

4) Чи означено основну мету/ основне завдання кандидата в разі обрання?

Програма кандидата Павла Данильчука розпочинається із означення мети - «Сильна Україна без олігархів та корупції».

5) Які три перші тези передвиборної програми кандидата - висуванця політичної партії? 

Кандидат Павло Данильчук розпочинає свою передвиборну програму тезами про: мету - Сильна Україна без олігархів і корупції; принципи: компетентність, чесність, патріотизм; а також  дії: безпечна країна, країна без корупції, заможна країна, країна, яку поважають у світі, національно зорієнтована державна політика, справедлива соціальна політика, компетентна влада.

6) Чи передвиборна програма кандидатів-мажоритарників має прив'язку до округу або хоча б до регіону (Волинської області)? 

Передвиборна програма Павла Данильчука має прив'язку до округу. У програмі є блок, який стосується питань виборчого округу №22.

7) Яка позиція кандидата партії щодо Криму, ситуації в Донецькій і Луганській областях, щодо зовнішньополітичного курсу України?

У передвиборній програмі Павла Данильчука з-поміж інших дій, які пропонує до виконання кандидат в разі його обрання, є пункти про перемогу у війні із зовнішнім агресором, повернення Криму та Донбасу, а також про курс України на ЄС та НАТО, співпрацю з європейськими партнерами та США.

«Європейська Солідарність»

П'ять кандидатів у п'яти одномандатних виборчих округах в межах Волинської області відповідно зареєстровано від політичної партії «Європейська Солідарність». Так, у виборчому окрузі №19 зареєстровано кандидатом консультанта ТОВ «Спецпроект-Капітал» Сергія Григоренка; в ОВО №22 голову Волинської територіальної організації політичної партії «Європейська Солідарність» Івана Мирку; в ОВО №21 - безробітного Сергія Кошарука; в ОВО №22 - помічника керівника ТОВ «Спецпроект-Стандарт»Юрія Моклицю; в ОВО №23 - директора Інформаційного агентства «Волиньпост» Юрія Сковороду.

1) Чи передвиборні програми кандидатів, висунутих однією політичною партією, містять однакові програмні положення? 

Передвиборні програми чотирьох кандидатів у депутати від політичної партії «Європейська Солідарність» - Сергія Григоренка, Сергія Кошарука, Юрія Моклиці та Юрія Сковороди - мають майже ідентичний вступ (за виключенням коротких біографічних довідок) та завершення. Натомість, тексти самих передвиборних програм дещо різняться між собою. Наприклад, якщо передвиборні програми Юрія Моклиці та Юрія Сковороди містять по два блоки - «ініціативи в України» та «ініціативи в окрузі», то передвиборна програма Сергія Григоренка містить лише блок про «ініціативи в окрузі», а передвиборна програма Сергія Кошарука - лише «пріоритетні» завдання на загальнодержавному рівні.

Разом з тим, передвиборна програма кандидата Івана Мирки відрізняється від інших за своєю структурою. Програма складається із чотирьох блоків: «Інфраструктура», «Економіка», «Армія», «Децентралізація». І вона носить загальнодержавний характер.

Якщо ж порівнювати передвиборні програми кандидатів за змістом, то їх об'єднує спільна ідея зовнішньополітичного курсу України - необхідність вступу до ЄС та НАТО. Втім, кожна з програм має свої особливості. 

У передвиборній програмі Сергія Григоренка акцент зроблено на ініціативах в окрузі: відновлення статусу Нововолинська як території пріоритетного розвитку, вирішення «шахтарського» питання, виділення освітньої та медичної субвенцій для міста Володимира-Волинського тощо.

Передвиборна програма Івана Мирки зосереджена в більшій мірі на питаннях: будівництва якісних доріг по всій території України, подолання бідності та сприяння розвитку малого бізнесу, побудові в Україні сильної армії, а також продовження реформи децентралізації в різних сферах.

Передвиборна програма Сергія Кошарука також містить положення про децентралізацію і, разом з тим, про енергоефективність, екологію, розвиток інформаційно-культурного середовища, популяризацію здорового способу життя.

У програмах кандидатів Юрія Моклиці та Юрія Сковороди містяться однакові положення про припинення війни, зростання життєвого рівня населення, підвищення заробітних плат, скасування недоторканності з усіх тощо. Разом з тим, у програмі Юрія Моклиці містяться тези про підвищення екологічної безпеки в місті Луцьку, оновлення електротранспорту в місті, реконструкцію об'єктів соціальної сфери тощо. У Юрія Сковороди - про розвиток сильних міських і сільських громад, залучення інвесторів в регіон, розвиток сільськогосподарських кооперативів, розвиток туристичного потенціалу регіону.

2) Чи передвиборна програма має назву? 

Передвиборні програми кандидатів у п'яти одномандатних виборчих округах Волинської області від партії «Європейська Солідарність» не мають назви.

3) Чи передвиборна програма містить гасло? 

Передвиборна програма кандидата від партії «Європейська Солідарність» у виборчому окрузі №20 Івана Мирки не містить гасла. Натомість програми інших чотирьох кандидатів від цієї партії - Сергія Григоренка. Сергія Кошарука, Юрія Моклиці та Юрія Сковороди завершуються однаковим закликом: «Йти вперед чи знову втратити історичний шанс - обирати вам!». 

4) Чи означено основну мету/ основне завдання кандидата в разі обрання?

У передвиборній програмі кандидата Івана Мирки міститься чітко означена ціль балотування - щоб продовжити реформу децентралізації в дорожній та транспортній галузях. Разом з тим, в передвиборних програмах усіх інших чотирьох кандидатів є однакова теза про те, що вони йдуть до парламенту, бо лише їхня команда зможе продовжити шлях до ЄС та не допустити проросійського реваншу в Україні.

5) Які три перші тези передвиборних програм кандидатів - висуванців політичної партії? 

Передвиборна програма кандидата Івана Мирки розпочинається такими трьома тезами: про ціль продовження реформи децентралізації; участь в роботі комітетів і підкомітетів ВРУ, дотичних до транспортної та бюджетної сфер; намір вносити пропозиції та створювати нові закони і постанови.

Передвиборні програми інших чотирьох кандидатів розпочинаються короткими біографічними довідками про досвід роботи у різних сферах. Натомість, після цього в програмах йдуть три однакові тези: йдуть до парламенту, бо тільки їх команда зможу продовжити шлях до ЄС і не допустити проросійський реванш; стандарти ЄС - це висока якість життя для кожного українця; для кожного українця європейський шлях - це добробут і безпека.

6) Чи передвиборна програма кандидатів-мажоритарників має прив'язку до округу або хоча б до регіону (Волинської області)? 

Передвиборні програми кандидатів Сергія Григоренка, Юрія Моклиці і Юрія Сковороди мають чітку прив'язку до округу. В їхніх програмах декларуються пріоритетні напрямки роботи в округах №19, №22 та №23.

Разом з тим, передвиборні програми кандидатів Івана Мирки (ОВО №20), Сергія Кошарука (ОВО №21) не містять чіткої прив'язки до округу чи навіть регіону (Волинської області). Їх програми носять загальнодержавний характер.

7) Яка позиція кандидатів партії щодо Криму, ситуації в Донецькій і Луганській областях, щодо зовнішньополітичного курсу України?

У програмах чотирьох кандидатів - Сергія Григоренка, Сергія Кошарука, Юрія Моклиці та Юрія Сковороди містяться однакові тези про те, що їхня команда буде продовжувати шлях до ЄС і НАТО. Також у них можна знайти фрази про те, що рух до ЄС є незалежністю від імперської Росії і не дозволить допустити проросійського реваншу в Україні. Натомість, у передвиборних програмах Сергія Григоренка і Сергія Кошарука нічого немає про статус Криму, Донецької та Луганської областей. У передвиборних програмах кандидатів Юрія Моклиці та Юрія Сковороди декларується необхідність припинення вогню на Донбасі та звільнення полонених, а також (у Юрія Сковороди) - звільнення тимчасово окупованих територій.

Щодо передвиборної програми Івана Мирки в «економічному блоці» йдеться про кроки, які потрібно здійснити на шляху до Євросоюзу. Також у його програмі містяться тези про допомогу Збройним Силам України та необхідність вступу до НАТО. 

«Народний Рух України»

Політична партія «Народний Рух України» висунула для участі у виборах лише одного кандидата в одномандатному виборчому окрузі №22. Ним став підприємець Дмитро Климук.

1) Чи передвиборні програми кандидатів, висунутих однією політичною партією, містять однакові програмні положення? 

Оскільки політична партія «Народний Рух України» висунула лише одного кандидата-мажоритарника в межах Волинської області, тому порівняти програмні положення з іншими кандидатами немає можливості. Втім, загалом, передвиборна програма Дмитра Климука містить лише три «гарнтії» кандидата для виборців. Зокрема, тут йдеться про те, що на діяльність кандидата в разі його обрання будуть впливати лучани, а не олігархи; буде налагоджена комунікація з виборцями різними шляхами; відбуватиметься сприяння кандидата у вирішенні питань екології, доріг, інфраструктури тощо.

2) Чи передвиборна програма має назву? 

Передвиборна програма кандидата Дмитра Климука не має назви.

3) Чи передвиборна програма містить гасло? 

Передвиборна програма Дмитра Климука не містить гасла.

4) Чи означено основну мету/ основне завдання кандидата в разі обрання?

Конкретної мети у передвиборній програмі кандидата Дмитра Климука не означено. 

5) Які три перші тези передвиборної програми кандидата - висуванця політичної партії? 

У передвиборній програмі кандидата означено три такі перші тези: на його діяльність будуть впливати думки та звернення лучан, а не партійних босів; відбуватиметься комунікація із жителями міста; відбуватиметься сприяння вирішенню найгостріших проблем міста.

6) Чи передвиборна програма кандидатів-мажоритарників має прив'язку до округу або хоча б до регіону (Волинської області)? 

Передвиборна програма Дмитра Климука має прив'язку до округу. У ній кандидат зазначає, що буде комунікувати з виборцями свого округу, оскільки сам мешкає в окрузі, зокрема, йдеться про місто Луцьк.

7) Яка позиція кандидата партії щодо Криму, ситуації в Донецькій і Луганській областях, щодо зовнішньополітичного курсу України?

Позиції кандидата від партії «Народний Рух України» щодо Криму, ситуації в Донецькій і Луганській областях та щодо зовнішньополітичного курсу України у передвиборній програмі не означено.

 «Опозиційна платформа - За життя»

П'ять кандидатів в одномандатних виборчих округах в межах Волинської області висунула політична партія «Опозиційна платформа - За життя». Відтак, кандидатами від цієї політичної сили було зареєстровано, в ОВО №19 - пенсіонера Віталія Голигіна; в ОВО №20 - пенсіонера Віталія Саєвича; в ОВО №21 - директора ТОВ «ІВС-Транс» Василя Горішного; в ОВО №22 - безробітного Руслана Бабаханова; в ОВО №23 - директора Луцького відділення №1 ТОВ «Технофінанс» Івана Оласюка.

1) Чи передвиборні програми кандидатів, висунутих однією політичною партією, містять однакові програмні положення? 

Передвиборні програми п'яти кандидатів - висуванців політичної партії «Опозиційна платформа - За життя» - є однакові за змістом. По суті - це є скорочений варіант програми самої партії. Передвиборна програма кожного з кандидатів загалом складається із п'яти однакових блоків: «Мир. Єдність. Консолідація», «Україна - правова демократична держава», «Політика економічного прагматизму», «Ні! Політиці тарифного геноциду» і «Розвиток системи соціального забезпечення країни та регіону».

Передвиборна програма кожного кандидата розпочинається з однакового коротенького вступу, а завершується чітко сформульованою метою. Серед основних тез передвиборної програми щодо припинення політики дискримінації, статусу Донбасу, відміни закону про мову, розширення повноважень місцевого самоврядування, боротьби з корупцією, розвитку економіки, зниження тарифів та підвищення прожиткового мінімуму, соціального захисту тощо.

2) Чи передвиборна програма має назву? 

Передвиборна програма кандидатів від політичної партії «Опозиційна платформа - За життя» назви не має. 

3) Чи передвиборна програма містить гасло? 

Програма кандидатів від партії «Опозиційна платформа - За життя» не містить жодного гасла.

4) Чи означено основну мету/ основне завдання кандидата в разі обрання?

Основна мета кандидатів від партії «Опозиційна платформа - За життя» означена наприкінці передвиборної програми. Вона полягає у тому, щоб об'єднати країну за формулою національного успіху, де у чисельнику питання мови, а у знаменнику - питання, що об'єднують людей - підвищення рівня життя і доходів, спільне управління країною.

5) Які три перші тези передвиборних програм кандидатів - висуванців політичної партії? 

Передвиборна програма усіх кандидатів від політичної партії «Опозиційна платформа - За життя» містить такі три перші тези, які стосуються: усвідомлення загроз та викликів, які стоять перед країною; прагнення повернути Україні мир і стабільність; захисту прав і свобод громадян та гідних умов їх життя.

6) Чи передвиборна програма кандидатів-мажоритарників має прив'язку до округу або хоча б до регіону (Волинської області)? 

Передвиборна програма кандидатів носить загальнодержавний характер і не містить жодної прив'язки до виборчих округів кандидатів чи до регіону (Волинської області) зокрема.

7) Яка позиція кандидатів партії щодо Криму, ситуації в Донецькій і Луганській областях, щодо зовнішньополітичного курсу України?

У пертедвиборній програмі кандидатів від «Опозиційного блоку - За життя» містяться чіткі положення щодо статусу Криму і Донбасу, зовнішньополітичного курсу України. Зокрема, у програмі декларується необхідність надання Донбасу автономного статусу у складі України; реалізації зовнішньої політики миру, партнерства, нейтралітету та позаблоковості; відновлення торговельно-економічних зв'язків з Росією, країнами СНД.

«Разом сила»

Політична партія «Разом сила» висувала двох кандидатів в одномандатних виборчих округах №21 та №23. Зокрема, було зареєстровано безробітного Віталія Дем'янчуката підприємця Ігоря Рогановавідповідно.

1) Чи передвиборні програми кандидатів, висунутих однією політичною партією, містять однакові програмні положення? 

Передвибоні програми кандидатів Віталія Дем'янчука та Ігоря Роганова - висуванців партії «Разом сила» - містять по десять програмних положень, серед яких є як спільні, так і відмінні. Зокрема, серед спільних положень можна виокремити сім, які стосуються: доступних авто, сприяння розвитку бізнесу, доступності житла для пільгових категорій населення, справедливого розподілу землі для учасників АТО/ООС, впровадження нових технологій для переробки сміття, будівництва якісних доріг та залучення інвестицій.

Разом з тим, серед програмних положень кандидаті знаходимо й відмінні тези. У Віталія Дем'янчука - це  безкоштовне медичне страхування для дітей, розвиток сільського господарства та сприяння енергозбереженню. У Ігоря Роганова - рух України в ЄС і НАТО, забезпечення субсидій та пільг для малозабезпечених верст населення, забезпечення легального заробітку волинян на лісовій галузі.

2) Чи передвиборна програма має назву? 

Передвиборні програми кандидатів від політичної партії «Разом сила» Віталія Дем'янчука та Ігоря Роганова назви не мають.

3) Чи передвиборна програма містить гасло? 

Передвиборна програма кандидата у виборчому окрузі №21 Віталія Дем'янчука не містить гасла. Натомість, програма кандидата у виборчому окрузі №23 Ігоря Роганова розпочинається гаслом «Гідний захисних інтересів кожної громади!» і завершується гаслом, співзвучним із назвою політичної партії, яка його висувала, - «Разом сила!».

4) Чи означено основну мету/ основне завдання кандидата в разі обрання?

Чіткої мети у передвиборній програмі Віталія Дем'янчука не означено. Втім, є теза про те, що кандидат хоче представляти інтереси виборців у парламенті. Разом з тим, у передвиборній програмі Ігоря Роганова зазначається, що він балотується до Ради, щоб там продовжити боротьбу за право громадян на гідне життя та якісні зміни. 

5) Які три перші тези передвиборних програм кандидатів - висуванців політичної партії? 

Віталій Дем'янчук у своїй передвиборній програмі першочергово зазначає тези про те, що він неодноразово мав змогу спостерігати, з якими проблемами зіштовхуються громадяни; на місцевому рівні такі питання не вирішуються; змінити ситуацію можна тільки на законодавчому рівні.  

У свою чергу, Ігор Роганов у своїй програмі зазначає такі три перші тези: нові парламентські вибори дають шанс на оновлення країни; кандидат продовжує боротись за доступне авто для кожної родини; лише наполеглива боротьба і єднання дозволяють захистити право громадян на краще майбутнє.

6) Чи передвиборна програма кандидатів-мажоритарників має прив'язку до округу або хоча б до регіону (Волинської області)? 

Передвиборна програма Віталія Дем'янчука не містить жодної згадки про виборчий округ, в якому він балотується, і про область загалом. Натомість, Ігор Роганов у своїй передвиборній програмі неодноразово згадує «виборців свого округу», «волинян» тощо.

7) Яка позиція кандидатів партії щодо Криму, ситуації в Донецькій і Луганській областях, щодо зовнішньополітичного курсу України?

Програма лише одного кандидата частково дає відповідь на означене питання. Зокрема, йдеться про кандидата Ігоря Роганова. У його передвиборній програмі декларується підтримка послідовного руху України до ЄС і НАТО. Натомість, передвиборна програма кандидата Віталія Дем'янчука не містить положень, які б означили його позицію щодо Криму, ситуації в Донецькій і Луганській областях, зовнішньополітичного курсу України.

«Рідне місто»

Лише одного кандидата зареєструвала Центральна виборча комісія від політичної партії «Рідне місто» в межах Волинської області. Ним став директор КП «Полтавське комунальне автотранспортне підприємство 1628» Тарас Бойко(ОВО №23).

1) Чи передвиборні програми кандидатів, висунутих однією політичною партією, містять однакові програмні положення? 

Оскільки політична партія «Рідне місто» висунула лише одного кандидата-мажоритарника в межах Волинської області, немає можливості порівняти програмні положення з іншими кандидатами. Втім, загалом, передвиборна програма кандидата Тараса Бойка складається з шести компонентів: зміна системи політичної влади й державного управління; розвиток економіки та модернізація підприємств; соціальний захист населення; реформування системи місцевого самоврядування; розвиток науки, освіти, культури; підтримка молоді.

2) Чи передвиборна програма має назву? 

Передвиборна програма кандидата Тараса Бойка не має назви.

3) Чи передвиборна програма містить гасло? 

Передвиборна програма Тараса Бойка гасла не містить, втім, вона завершується зверненням до виборців, схожим на гасло: «З твердою переконаністю в перемогу правди і здорового глузду йду в народні депутати України, щоб виправдати ваші сподівання на краще життя!».

4) Чи означено основну мету/ основне завдання кандидата в разі обрання?

Конкретної мети у передвиборній програмі Тараса Бойка не означено. Натомість, міститься в програмі теза про те, що у разі обрання кандидата нардепом, він зобов'язується чесно виконувати свої обов'язки, а також ініціювати законопроекти, які сприятимуть вирішенню проблем мільйонів українців. 

5) Які три перші тези передвиборної програми кандидата - висуванця політичної партії? 

У передвиборній програмі кандидата Тараса Бойка містяться такі три перші тези: сьогодні ми маємо єдиний шанс побудувати соціально справедливу державу; період експериментів над народом закінчився; настала доба важкої невдячної праці задля добробуту українців.

6) Чи передвиборна програма кандидата-мажоритарника має прив'язку до округу або хоча б до регіону (Волинської області)? 

Конкретної прив'язки до регіону чи округу у передвиборній програмі кандидата Тараса Бойка немає.

7) Яка позиція кандидата партії щодо Криму, ситуації в Донецькій і Луганській областях, щодо зовнішньополітичного курсу України?

У передвиборній програмі кандидата чіткої позиції щодо Криму, ситуації в Донецькій та Луганській областях, зовнішньополітичного курсу України не означено.

«Слуга народу»

Політична партія «Слуга народу» висунула по одному кандидату в кожному одномандатному виборчому окрузі в межах Волинської області. Зокрема, ЦВК зареєструвала кандидатом в ОВО №19 підприємця Назара Мисковця; в ОВО №20 - радника голови Волинської обласної ради В'ячеслава Рубльова; в ОВО №21 - військовослужбовця Андрія Лева; в ОВО №22 - лікаря-флеболога Сергія Пісачука; в ОВО №23 - голову ЖБК «Рать» Максима Приймачука.

1) Чи передвиборні програми кандидатів, висунутих однією політичною партією, містять однакові програмні положення? 

Передвиборні програми п'яти кандидатів - висуванців політичної партії «Слуга народу» - мають однакову структуру та схожі за змістом. Програми містьть вступну частину, положення про те, що кандидати будуть робити у складі фракції «Слуги народу» в парламенті, які питання свого округу збираються вирішувати, а також третій блок, який різниться у кандидатів, - «Комфортна країна», «Безпека людини - безпека країни», «Здорова та освічена нація», «Заможний громадянин - заможна держава».

У блоці про роботу в фракції «Слуги народу», у разі обрання кандидатів, вони зазначають однакові положення про скасування недоторканності депутатів, спрощення процедури імпічменту президента, реформування Збройних Сил, посилення відповідальності за корупційні злочини, реконструкцію інфраструктурних об'єктів, впровадження якісного інтернету, електронне голосування на виборах, розвиток освіти і культури.

У блоці «Комфортна країна», який є у двох кандидатів (Назара Мисковця і Вячеслава Рубльова) декларують соціальні гарантії різним категоріям населення, а також наголошують на необхідності будівництва доріг тощо. У блоці «Безпека людини - безпека країни» кандидат Андрій Лев наголошує на реформуванні армії та соціальному захисті військовослужбовців. У блоці «Здорова та освічена нація» Сергій Пісачук окреслює питання медичної та освітньої галузей. А в блоці «Заможний громадянин - заможна держава» Максим Приймачук декларує підтримку бізнесу та соціальний захист дітей.

Разом з тим, різняться програмні положення кандидатів й у блоці про їх майбутню роботу в інтересах округу, в разі обрання депутатами. Наприклад, кандидат Назар Мисковець обіцяє сприяти вирішенню проблеми збільшення пропускної здатності на митних переходах. Вячеслав Рубльов у своїй передвиборній програмі наголошує на унеможливленні закриття ФАПів та особистому контролі Дорожнього фонду. Кандидат Андрій Лев зобов'язується в окрузі: контролювати будівництво сміттєпереробного заводу та ремонту гідроспоруд на о. Світязь. Кандидат Сергій Пісачук ініціює призначення виборів Луцького міського голови та буде лобіювати створення сприятливого інвестиційного клімату в окрузі. У програмі кандидата Максима Приймачука зазначається, що в окрузі він обіцяє, з-поміж іншого, сприяти налагодженню ефективної роботи «Волиньторфу».

2) Чи передвиборна програма має назву? 

Передвиборна програма усіх кандидатів від політичної партії «Слуга народу» має однакову назву «Депутат - слуга народу».

3) Чи передвиборна програма містить гасло? 

Наприкінці передвиборної програми кожного з кандидатів міститься однакове гасло: «Зробимо їх разом!».

4) Чи означено основну мету/ основне завдання кандидата в разі обрання?

У програмах кожного з кандидатів від «Слуги народу» сформульована однакова мета -докорінно змінити стару систему влади, втілити курс Президента Володимира Зеленського у конкретних законопроектах і політичних рішеннях, сформувати професійний уряд народної довіри.

5) Які три перші тези передвиборних програм кандидатів - висуванців політичної партії? 

Три перші тези в програмах кандидатів є однаковими. Зокрема: наголошують на тому, що вони в команді президента Зеленського; усі прагнуть добитися кардинальних і рішучих змін в країні; стара система влади і система корупції не хоче і не здатна змінюватися, тому президент потребує підтримки парламенту.

6) Чи передвиборна програма кандидатів-мажоритарників має прив'язку до округу або хоча б до регіону (Волинської області)? 

Передвиборні програми усіх кандидатів - висуванців партії «Слуга народу» - мають прив'язку до конкретного округу. В них означено конкретні завдання, які збираються виконувати кандидати в разі їх обрання народними депутатами, у своїх виборчих округах.

7) Яка позиція кандидатів партії щодо Криму, ситуації в Донецькій і Луганській областях, щодо зовнішньополітичного курсу України?

У програмах кандидатів Назара Мисковця та Вячеслва Рубльова єдиний натяк на зовнішньополітичний курс України міститься в тезі про необхідність підписання угоди «Вдкрите небо» з ЄС, а про стату Криму, Донецької і Луганської області нічого не сказано. Кандидат Андрій Лев у своїй програмі декларує лише необхідність встановлення заробітних плат військовослужбовців на рівні стандартів НАТО. Жодної згадки про означені питання немає у програмах Максима Приймачука і Сергія Пісачука.

За коментарями звертайтесь:

Прес-служба Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу

тел.: +38 (098) 278 82 90

e-mail:  [email protected]