Робимо політику якісною, політиків - професійними!

«2018-й – рік тимчасової політичної рівноваги», - експерти підсумували політичний рік на Волині

28.12.2018


Зміна голови Волинської обласної державної адміністрації, Луцьк без міського голови, оновлена «Солідарність» та вибори в об’єднаних територіальних громадах, - таким запам’ятався політичний 2018 рік волинським експертам. Про це йшлося під час круглого столу «Політичні підсумки 2018 року: погляд експертів». Захід відбувся у п’ятницю, 28 грудня, в креативному просторі Молодіжного центру Волині з ініціативи Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу. 

Під час круглого столу волинські експерти, політики, науковці та журналісти проаналізували політичний 2018 рік, обговорили результати експертного опитування «Політичні підсумки 2018 року» та висловили свої очікування щодо політичного 2019 року. 

Напередодні круглого столу голова Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу Михайло Наход підсумував рік, що минає. 2018 рік він назвав роком «тимчасової політичної рівноваги» в регіоні. 

«З призначенням Олександра Савченка головою Волинської ОДА припинився публічний конфлікт між обласною радою та адміністрацією. У відносинах цих органів настало певне перемир’я, але ще далеко не співпраця. У зв’язку з тим, що голова обласної ради Ігор Палиця був відсутній на сесіях та в області загалом у другому півріччі, ОДА поступово стала диктувати порядок денний у регіоні. І заслуга в тому саме команди, яка під патронатом народного депутата Степана Івахіва почала поступово брати під контроль ситуацію в регіоні. Але рівновага ця тимчасова тому, що в наступному році багато що може змінитись в залежності від результатів президентських виборів», - зазначив Михайло Наход.

За словами експерта, основними політичними силами, що формували політичний порядок денний в регіоні залишаються важковаговики – БПП «Солідарність», «Батьківщина» та «УКРОП». І якщо на початку року домінували «тимошенківці» та «укропівці», то вже в кінці року на провідні позиції вийшла оновлена «Солідарність». Доказом цього є результати виборів в ОТГ 23 грудня. Основна конкуренція між цими політичними силами, очевидно, збережеться і у 2019 році.

Голова ЦПАВК також проаналізував, якою була політична ситуація в обласному центрі Волинської області у 2018 році.

«У Луцьку так і не відбулись вибори міського голови. Між політичними гравцями встановився своєрідний статус-кво щодо цього питання. «Навколоукропівська коаліція» і так має владу і можливість керувати містом на власний розсуд, а у опозиційної частини міської ради поки немає кандидата, який готовий взяти на себе відповідальність за розвиток міста. Тому опозиціонери очікують поки лучани повністю розчаруються у тимчасовій міській владі на чолі з «УКРОПом». Очікувати, мабуть, доведеться недовго… У 2018 році серед опозиціонерів у міській раді найбільше проявили себе депутати Павло Данильчук, Алла Надточій та Андрій Покровський. Саме останній і є найбільшим подразником для міської влади, оскільки має і ресурси, і системно підходить до політичної діяльності. Тому для його бізнесу влада почала створювати перепони, що в подальшому негативно відбилось на іміджі цієї влади та окремих керівників міста.

Виконавчий директор Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу Катерина Шарпата презентувала результати експертного опитування щодо політичних підсумків року на Волині, яке проводилось уже восьмий раз. Цього року участь в опитуванні взяли 20 експертів, якими виступили політичні аналітики, громадські діячі, політологи та журналісти. 

За результатами аналізу отриманих від експертів анкет-опитування, експерт ЦПАВК визначила найбільш та найменш успішних політиків 2018 року, найбільш та найменш успішні політичні команди, «політика-несподіванку року», а також найважливіші події року, що минає. Крім того, експерти оцінили річну роботу керівників області: голови Волинської ОДА Олександра Савченката голови Волинської обласної ради Ігоря Палиці.

«За результатами експертного опитування у 2018 р. найуспішнішим політиком області став голова Волинської ОДА Олександр Савченко. Другу позицію у рейтингу найуспішніших політиків поділили між собою народний депутат Ігор Гузьта депутат Луцької міської ради Андрій Покровський. Третю сходинку в цьому рейтингу посів заступник голови ОДА Денис П'ятигорець. Натомість, політиком, який у 2018 р. зазнав найбільше невдач, експерти назвали екс-губернатора області Володимира Гунчика. Другу позицію в «антирейтингу» посів голова Волинської обласної ради Ігор Палиця. Третє місце в цьому рейтингу розділили депутати Луцькради Юлія Вусенко та Григорій Пустовіт», - розповіла Катерина Шарпата.

«Політиком-несподіванкою» 2018 року для експерти назвали новообраного керівника обласного осередку партії «БПП «Солідарність» Івана Мирку. Також у цій номінації опитані експерти найчастіше називали Олександра Савченка та Андрія Покровського.

Найуспішнішою місцевою політичною командою експерти назвали «Блок Петра Порошенка «Солідарність», натомість, найменш успішною виявились команди партій ВО «Батьківщина» та «Об'єднання «Самопоміч». У першій категорії також називали експерти команди партії «УКРОП» та Руху «Свідомі», у другій категорії – «УКРОП» та Радикальну партію Олега Ляшка.

Під час опитування експертів також просили оцінити діяльність Олександра Савченка та Ігоря Палиці на посадах керівників облдержадміністрації та обласної ради. Якщо роботу першого оцінили переважно добре та задовільно, то діяльність другого – переважно незадовільно.

Виконавчий директор ЦПАВК назвала також найважливіші події, які, на думку експертів, мали чи матимуть значний впив на регіональну політику. Це, зокрема: зміна голови Волинської обласної державної адміністрації та вибори в об’єднаних територіальних громадах.

На завершення, експерти поділились своїм баченням політичної Волині у прийдешньому 2019 році. У наступному році переважна більшість з них очікують президентських і парламентських виборів та виборів в ОТГ, зміну обласної влади у зв'язку з результатами виборів та продовження політичної боротьби між провідними політичними силами.

Учасники круглого столу обговорили презентовані результати експертного опитування, висловили свої думки щодо політичного 2018 року. Переважна більшість присутніх погодились з результатами дослідження, зазначаючи, що підсумки опитування загалом відображають політичну ситуацію в області і демонструють головні тенденції.

Участь у підсумковому круглому столі взяли: керівник Волинського обласного осередку політичної партії «Громадянська позиція» Сергій Чуріков, депутат Луцької міської ради Андрій Білан, помічниця народного депутата України Ігоря Лапіна Оксана Ютовець, представник ВО «Свобода» Петро Герасименко, політологи Антон Бугайчук та Сергій Кічий, до недавнього часу доцент кафедри міжнародних відносин і регіональних студій СНУ імені Лесі Українки Тамара Раєвич.