Робимо політику якісною, політиків - професійними!

Представникам ОМС розповіли про проблеми та перспективи е-петицій

12.09.2016

Про можливість використання інструментів електронних петицій, проблеми та перспективи їх впровадження на місцевому рівні дізнались учасники «Школи демократичних правил та процедур для органів місцевого самоврядування України», яка відбувалась 8-9 вересня у Львові.

Під час заходу виконавчий директор «Асоціації відкритих міст» Михайло Наход розповів учасникам про мету утворення, діяльність та перспективні плани на майбутнє «Асоціації відкритих міст».

«Асоціація відкритих міст» була утворена 1 жовтня 2015 р. для спільного планування, підтримки і розвитку ініціатив у сфері електронної демократії та електронного урядування. На сьогоднішній день до Асоціації входять 13 місцевих рад, зокрема, міст Запоріжжя, Луцьк, Чернівці, Миргород, Павлоград, Вараш, Бурштин, Долина, Новояворівськ, Самбір, Сарни, Тростянець та селища Добротвір. Президентом «Асоціації відкритих міст» було обрано Луцького міського голову Миколу Романюка», - розповів Михайло Наход.

За словами експерта, метою створення Асоціації було задоволення потреб органів місцевого самоврядування у сучасній інформації, нових технологіях та інвестиціях, розвиток інтерактивної платформи «Відкрите місто» та інших інструментів взаємодії влади та громади. У своїй діяльності «Асоціація відкритих міст» націлена на подальший розвиток та популяризацію систем «Відкрите місто», «Єдина система місцевих петицій» та «Єдина система громадських ініціатив», утворення школи е-демократії та е-урядування «E-City Academy», а також удосконалення законодавства щодо забезпечення електронної участі громадян.

Важливою частиною діяльності «Асоціації відкритих міст» стало впровадження та удосконалення платформи «Єдина система місцевих петицій». На сьогоднішній день вимоги до електронних петицій закріплені на законодавчому рівні, зокрема: можливість створення петицій та збору підписів через сайти ОМС та ГО, безоплатність доступу та користування інформаційною системою, за допомогою якої здійснюється збір підписів, електронна реєстрація громадян та підписання петицій, недопущення автоматичного введення інформації, у тому числі, підписання електронних петицій, без участі громадянина, а також фіксація дати і часу оприлюднення електронної петиції та підписання її громадянином.

Як розповів Михайло Наход, у роботі платформи «Єдина система місцевих петицій» ще існують проблеми на законодавчому та організаційному рівнях. Зокрема, виникають питання щодо можливості перевірки ідентифікації особи, територіальна неприв'язаність особи до громади, відсутність чітко встановленого терміну та кількості підписів для місцевих петицій.

«На організаційному рівні ще існує проблема формального запуску системи петицій ОМС, аби виконати норму закону. Крім того, виникає питання відсутності відповідальності за недотримання строків роботи з петиціями і, як наслідок, низька виконавська дисципліна», - додав експерт.

Втім, не зважаючи на існуючі проблеми у впровадженні та реалізації систем електронної демократії та інструментів електронної участі в Україні є досить хороші перспективи щодо їх подальшого розвитку. Впровадження інструментів електронної участі сприяє підвищенню електронної культури населення та налагодженню стійкої взаємодії громадян з місцевими органами влади.

Під час обговорення теми «Використання інструментів е-петицій на місцевому рівні: проблеми та перспективи» учасники заходу також долучилися до анкетування щодо проблем у роботі інструментів е-петицій та можливих шляхів їх врегулювання на законодавчому рівні.